„Górnictwo na fali” wraca po wakacjach!

Gnf Po Wakacjach 3
alt

Po wakacyjnej przerwie w Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego „Guido” wznowione zostały zajęcia w ramach programu edukacyjnego „Górnictwo na fali”.  Uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z województwa śląskiego znów zjeżdżają w  podziemia zabrzańskiej kopalni, by uczyć się w nich fizyki i prowadzić badania związane z jej zastosowaniem w praktyce.

Tuż przed ponownym rozpoczęciem zajęć specjaliści z Instytutu Technik Innowacyjnych EMAG dokonali przeglądu stanowisk badawczych na poziomie 320. Teraz wraz pracownikami Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego GUIDO oczekują na kolejne grupy młodzieży zainteresowanej fizyką.

Warto przypomnieć, że w czasie zajęć wykorzystywane jest nie tylko doświadczenie naukowców Instytutu Technik Innowacyjnych EMAG, ale również opracowane przez nich unikatowe rozwiązania z zakresu m.in. bezpieczeństwa górniczego, geofizyki czy pomiaru parametrów jakości kopalin. Przeprowadzanie eksperymentów przy użyciu tych urządzeń, wykorzystujących zjawisko fal fizycznych, pozwala młodzieży szkolnej na bliski kontakt ze zjawiskami fizycznymi. Formuła zajęć przygotowana przez praktyków umożliwia łatwe przyswojenie zagadnień z zakresu fizyki, inżynierii i nauk o ziemi. Podziemne chodniki kopalni GUIDO pozwalają z kolei na stworzenie unikalnej atmosfery w czasie eksperymentów, potęgując wrażenia uczestników zajęć.

Zainteresowanych tym jak powstawał program warsztatów badawczych „Górnictwa na fali” zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego opracowanego przez Instytut EMAG: http://www.youtube.com/watch?v=ixK51bKwx5w&feature=youtu.be