Interaktywna popularyzacja wiedzy

IMG 0021
alt

Już od czterech miesięcy wystawa „Żywe Konstrukcje” u podnóży Kopca Kościuszki w Krakowie przyciąga wielu turystów i lokalnych mieszkańców – począwszy od najmłodszych, kilkuletnich odkrywców fizyki, przez dorosłych, a na seniorach kończąc. Nie brakuje również grup zorganizowanych, między innymi reprezentujących szkoły biorące udział w przygotowanym równolegle konkursie. Twórcy wystawy dołożyli wielu starań, by
pokazać fizykę i inżynierię lądową w zupełnie nowym, dalekim od nudy i schematycznego myślenia świetle.

Najwięcej emocji, zarówno tym najmłodszym, jak i starszym – dostarcza możliwość udziału w budowie wirtualnego Kopca Kościuszki. Uczestnicy, często całymi zespołami, starają się pociągnąć z jak największą siłą za opomiarowaną linę. Wartość zmierzonej siły przeliczana jest na adekwatną liczbę wiaderek z gruntem – dosypywanych do wirtualnej budowli ku uciesze zwiedzających, którzy w ten sposób mogą zostawić na wystawie swoją „cegiełkę”. Z pewnością sił dodaje im wyświetlany na monitorze rekord, który być może uda się jeszcze wspólnymi siłami pobić. Całe doświadczenie jest jednak jedynie pretekstem, by poprzez interaktywną zabawę poznać i doświadczyć działania praw fizyki: „gdyby w szkole uczono fizyki tak jak tutaj – to ja chętnie chodziłabym na lekcję” – tak podsumowała doświadczenie jedna ze zwiedzających.

Innym przykładem eksponatu wzbudzającego wielkie zainteresowanie jest „inteligentny most”, który doznaje deformacji pod wpływem przyłożonych sił. Przed odwiedzeniem wystawy niewiele osób zastanawiało się jak ich ciężar oddziałuje na pracę mostu czy kładki, ale dzięki wizualizacji zachowania się konstrukcji w trakcie przechadzki po niej – z pewnością zmieniło swoje wyobrażenia. Zwiedzający bardzo często próbują obciążać most w różnych konfiguracjach (skupiają się, rozpraszają, stają w rozkroku lub na jednej nodze) i obserwują zachodzące zmiany. W tym czasie suchy, muzealny eksponat zamienia się w miejsce pasjonujących dyskusji i wymiany opinii. Doświadczenie rzuca zupełnie nowe światło na myślenie o otaczających nas obiektach budowlanych.

O tym, co do zaoferowania ma interaktywna wystawa „Żywe Konstrukcje”, najlepiej niech świadczą wpisy pozostawione w Pamiątkowej Księdze Gości przez zwiedzających. Poniżej przytaczamy zaledwie kilka, z setek pozytywnych opinii:

„Bardzo ciekawa wystawa, fachowe prowadzenie. Dziękujemy!!!”
”Dziękujemy za sympatyczne przewodnictwo po wystawie, szczególnie Pani Małgosi.”
„Dziękujemy za ciekawą i intrygującą wystawę z dziedziny techniki. Uczniowie I klasy Gimnazjum.”
„Wystawa piękna, gratuluję pomysłu i podziwiam.”
“This is a very interesting and impressive exhibition. Thanks you very much for guiding with a very good English.”
„Bardzo pouczająca wystawa, a także prelekcja.”
„Gratulacje i podziękowania za inspirującą wystawę. Życzymy dalszych sukcesów i powodzenia.”
„Bardzo ciekawa inicjatywa, oby więcej takich.”
„Super – jesteśmy pod wrażeniem bardzo pozytywnym.”
„Brawo studenci i ich Opiekunowie! Brawo Politechnika Krakowska!”