Laserowi Odkrywcy – nieinwazyjne badanie i dokumentowanie obiektów archeologicznych i historycznych woj. świętokrzyskiego

O projekcie
logo_lo

Laserowi Odkrywcy to projekt badawczy, skierowany przede wszystkim do młodych adeptów nauki, ale także do tych, którzy chcieliby przyczynić się do odkrycia nieznanych dotąd obiektów zabytkowych znajdujących się na obszarze obecnego województwa świętokrzyskiego. Daje on unikalną szansę na włączenie się osobom na co dzień nie związanym ze światem nauki w prawdziwe prace badawcze. Przyjęta w Laserowych Odkrywcach metodyka prac pozwala uczestnikom na dołączenie się do tej inicjatywy w bardzo prosty sposób. Aby zacząć wystarczy odrobina chęci, czasu i podstawowa wiedza z zakresu obsługi przeglądarki internetowej.

Głównym przedmiotem zainteresowań w projekcie Laserowi Odkrywcy będzie prowadzenie nieinwazyjnych badań i dokumentowanie obiektów archeologicznych i historycznych na terenie województwa świętokrzyskiego. Jest to unikalna inicjatywa, w której do poznawania przeszłości wykorzystywana jest technologia przyszłości, bo taką jest co prawda znany już lotniczy skaning laserowy, ale znajduje on coraz to nowe i ciekawe zastosowania. W tym przypadku uczestnicy projektu będą mogli w wirtualny sposób zajrzeć pod okap drzewostanu i sprawdzić, czy przypadkiem rosnący na danym obszarze las nie skrywa tajemnic przeszłości. Tajemnic, które przy zastosowaniu tradycyjnych metod badawczych miałyby zdecydowanie mniejszą szansę na ich odkrycie.

Realizacja projektu przewidziana jest na 12 miesięcy, w którym to czasie zakładane jest przebadanie możliwie jak największej części województwa świętokrzyskiego pokrytego lasami. Kulminacja procesu badawczego przewidziana jest na okres od września 2013 roku do lutego 2014, a publikacja wyników badań i zamknięcie projektu na maj 2014 roku.

Podsumowując, przed uczestnikami projektu Laserowi Odkrywcy, stoi niecodzienna okazja spotkania z nowoczesnymi technologiami, z najnowszymi osiągnięciami nauki, gdzie pod okiem najwyższej klasy ekspertów, będą mogli wziąć udział w odkrywaniu tajemnic przeszłości. Zapraszamy do współpracy.

Konsorcjum na rzecz popularyzacji nauki w ramach projektu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą "Ścieżki Kopernika"
Członkowie konsorcjum
 • Instytut Badawczy Leśnictwa
  ul. Braci Leśnej nr 3, Sękocin Stary
  05-090 Raszyn

 • Fundacja Centrum GeoHistorii
  ul. Warszawska 336
  05-082 Stare Babice

Aktualności
 • 9
  alt

  Kolejna faza badań

  Wkrótce zostanie uruchomiona główna, najważniejsza faza badań, jaką jest weryfikacja próbek danych przez uczestników projektu. Już dziś można śledzić działania w projekcie na specjalnie założonym w tym celu profilu na Facebook’u. Niebawem uruchomiona zostanie również strona internetowa laserowiodkrywcy.pl, której głównym komponentem będzie moduł do oceny próbek …

  więcej...

Kontakt
IMG_9347

lo2