Relacja z uroczystego otwarcia wystawy „Żywe Konstrukcje”

DSC 8574 785248
alt

20 listopada 2013 r. uroczyście otwarto interaktywną wystawę „Żywe Konstrukcje” oraz Centrum Konferencyjno-Wystawiennicze. Dzięki staraniom Komitetu Kopca Kościuszki, który jest użytkownikiem części fortu „Kościuszko” i opiekunem Kopca, kolejny zrewaloryzowany obiekt forteczny wraz z Kopcem Kościuszki będzie teraz w sposób godny dla tego historycznego, ale wciąż żywego miejsca upamiętniać Bohatera Insurekcji.

Wystawa zorganizowana jest przez Politechnikę Krakowską przy współpracy z Komitetem Kopca Kościuszki. Swoją obecnością zaszczycił wszystkich Rektor uczelni prof. Kazimierz Furtak. Jak na wybitnego mostowca przystało, swoje przemówienie wygłosił na „inteligentnym moście”, czyli jednym z prezentowanych na wystawie eksponatów. Czterometrową konstrukcję opomiarowano nowoczesną aparaturą, która rejestruje miejsce oraz wartość przyłożonego obciążenia, a także powstałe na skutek niego deformacje. Zwiedzający wchodząc na most, mogą na własne oczy przekonać się, że otaczający nas świat jest światem „żywych konstrukcji”. Wśród gości wzbudziło to ogromne zainteresowanie, dlatego z dużą ochotą i radością uczestniczyli w interaktywnym doświadczeniu.

O moście i pozostałych niecodziennych eksponatach opowiedział kierownik projektu dr inż. Rafał Sieńko z Politechniki Krakowskiej. Ekspozycja rozpoczyna się od przypomnienia postaci jednego z pierwszych polskich inżynierów Tadeusza Kościuszki oraz bogatej historii jego Pomnika (także tej związanej z konstrukcją i problemami technicznymi). Prezentowane są ponadto sposoby technik pomiarowych na przykładzie stadionu piłkarskiego. Wyginając kawałek grubej blachy, jesteśmy w stanie usłyszeć zachodzące w konstrukcji zmiany. Pociągając za linę z określoną siłą, dosypujemy adekwatną liczbę wiaderek do wirtualnego kopca. Opierając się o tonową kolumnę, powodujemy zmianę nacisków w jej podstawie.

Zwiedzający nie mogli przejść obojętnie obok takich eksperymentów. Aktywne uczestnictwo rysowało na ich twarzach raz zdziwienie, raz uśmiech. Ponadto na wystawie mogli zajrzeć w głąb bryły Kopca i poznać jago geologiczną budowę dzięki prezentowanym próbkom gruntu. Zaznajomili się również z nowoczesnym systemem monitorowania konstrukcji, który od ponad roku skutecznie realizuje pomiary na Kopcu. Wyniki tych pomiarów prezentowane są w czasie rzeczywistym na monitorze.

Wystawa dostosowana jest dla osób niewidomych i słabowidzących. Tabliczki z napisami w alfabecie Braille’a przedstawią im najważniejsze informacje, a trójwymiarowa makieta Kopca wraz ze schematem zainstalowanych na nim czujników umożliwi lepsze wyobrażenie Pomnika.

Inauguracja wystawy zakończyła się sukcesem, o czym świadczyły przede wszystkim zadowolone i zainspirowane twarze zwiedzających. Ponadto wydarzenia odbiły się szerokim echem w mediach. Doceniona została inicjatywa popularyzacji nauk technicznych wśród lokalnej społeczności, w szczególności zaś młodzieży województwa małopolskiego. Wystawa umożliwi im spojrzeć z nieco innej, ciekawszej perspektywy na fizykę i inżynierię lądową.
Zachęcamy do obejrzenia galerii